Chcesz stworzyć wrzosowisko i cieszyć się pięknymi kwiatami od wiosny do jesieni? Wykorzystaj wrzosy i wrzośce, ale najpierw poznaj ich cechy wspólne i różnice. Niewielkie dekoracyjne krzewinki chętnie sadzimy na rabatach i w pojemnikach. Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić.
Co łączy wrzosy i wrzośce?
Zarówno wrzosy, jak i wrzośce należą do rodziny wrzosowatych. Mają kilka wspólnych cech, które warto znać. Oto one:
WIELKOŚĆ
Są krzewinkami podobnych rozmiarów.
PODŁOŻE
Preferują podłoże kwaśne
POKARM DLA ZAPYLACZY
Są roślinami miododajnymi
UPRAWA
Można je uprawiać zarówno w donicach jak i na rabatach
Wrzosy i wrzośce – czym się różnią?
Warto poznać różnice między tym tak podobnymi wizualnie gatunkami, jeśli chcesz je uprawiać w ogrodzie.
TERMIN KWITNIENIA
Wrzośce zaczynają kwitnąć w zależności od odmiany połowy lutego do czerwca. Natomiast wrzosy rozpoczynają kwitnienie w lipcu i utrzymują kwiaty do listopada.
KSZTAŁT I KOLOR KWIATÓW
Wrzosy mają najczęściej kwiaty kolorze białym i filetowym, a ich liście w dotyku są dość szorstkie. Kwiaty wrzośców są większe, o dłuższych pręcikach. Często występują w żywo różowym, wpadającym w amarant kolorze.
ODPORNOŚĆ NA MRÓZ
Wrzosiec jest rośliną ciepłolubną, mało odporną na mróz, wymagającą okrywania przy niskich temperaturach. Roślina traktowana jest często w naszym klimacie jako sezonowa. Natomiast wrzosy są roślinami mrozoodpornymi.
PRZYCINANIE
Wrzośce warto przyciąć zaraz po kwitnieniu, na początku czerwca. Wrzosy tniemy wczesną wiosną w następnym sezonie przypadającym po kwitnięciu.
PODLEWANIE
Pamiętaj, że zarówno wrzosy jak i wrzośce mają płytki system korzeniowy i są narażone na przesuszenie. Podlewaj je regularnie, tak by podłoże było lekko wilgotne.
Copyright by BEATA LIPOV